Półmaski FFP1, FFP2, FFP3, półmaski filtrujące – FAQ
„Półmaski FFP3, Efefpe trójki, maseczki ochronne bhp-owskie” i wiele innych nazw, które słyszymy – o co właściwie chodzi?
Prawidłowe nazewnictwo to półmaski filtrujące
Są to wysoko efektywne filtrujące środki ochrony górnych dróg oddechowych. Ich zadaniem jest filtracja szkodliwych cząsteczek wnikających do dróg oddechowych w postaci aerozolów cząstek stałych i ciekłych, o ile stężenie fazy rozproszonej w aerozolu nie przekracza stężenia właściwego dla danej klasy produktu.
Jest to wysoko specjalistyczny produkt. Podczas zakupu tego rodzaju półmasek należy wziąć pod uwagę zaufanie do producenta, jakość wyrobu oraz spełnianie wymagalnych norm produkcji i produktu końcowego.
FFP1, FFP2 i FFP3 – co to oznacza?
Cyfry oznaczają pierwszą, drugą i trzecią klasę ochronną, która świadczy o skuteczności filtrów półmasek ochronnych. Najwyższą skuteczność w zatrzymywaniu cząsteczek szkodliwych aerozoli ma półmaska FFP3.
Półmaski filtrują powietrze oddzielając je od cząsteczek określonej wielkości (np. pyłów, bakterii itp.). Są wykonane z materiału filtrującego, zakrywają nos i usta, mogą być wyposażone w zawór wydechowy. Takie półmaski zapewniają ochronę tylko przez ograniczony czas zazwyczaj wynosi on 8 godzin, choć zależy to od modelu konkretnej półmaski.
Przykład skuteczności półmasek w zatrzymywaniu cząsteczek o wymiarach od 300 nm. Poziom penetracji przez cząsteczki szkodliwe przenoszone drogą kropelkową:
FFP1 80 proc. -> 20 proc.
FFP2 94 proc. -> 6 proc.
FFP3 99 proc. -> 1 proc.
* Opracowanie na podst.: CIOP – Państwowy Instytut Badawczy 1950-2020. Komunikat nr 1 w sprawie badania i oceny zgodności środków ochrony dróg oddechowych, odzieży ochronnej oraz środków ochrony oczu i twarzy w kontekście działań prewencyjnych związanych z pandemią COVID-19 (19 marca 2020 r.).
Pełna publikacja CIOP dostępna pod adresem: